Zelo priporočljivo je, da se vsi lastniki dihurjev, ki se zdravijo zaradi inzulinoma, naučijo uporabe merilca glukoze in samostojnega merjenja koncentracije glukoze v krvi. Na ta način lahko merjenje krvnega sladkorja opravijo večkrat dnevno – kar je pomembno v začetni fazi bolezni, ko iščemo ustrezen odmerek zdravil, in v primerih, ko žival ljub terapiji kaže znake hipoglikeije. Inzulinom je namreč progresivna bolezen in odmerek zdravil je tekom zdravljenja potrebno prilagajati potrebam živali.
Potrebuješ:
– umerjen merilnik glukoze (sama uporabljam Accu-Check Nano, umerjen na verificiranem aparatu),
– ustrezne merilne trakce,
– injekcijsko iglo (priloženo pero z lancetami na dihurski debeli koži ne deluje najbolje),
– lososovo pasto ali olje za umiritev dihurja.
– dihurja.
Krvni sladkor merimo v kapljici krvi iz balzinice ali s konice repa.
Postopek: Dihurja si položiš v naročje, mu na trebuh namažeš malo paste in med tem, ko jo liže, zmasiraš eno od prstnih blazinic na zadnji taci, da pospešiš krvavitev. Če kri jemlješ iz repa, konico repa obrij, ves ostali postopek je enak.
Pripraviš merilnik, vanj vtakneš trakec za merjenje (na zalogi imej še kakšnega – po cca. 1 minuti se merilnik izklopi in boš moral uporabiti nov trakec, če se “zaštrikaš”). Če je potrebno, dihurju na trebušček namažeš še malo paste.
Iglo zapičiš v blazinico – ne smeš biti prenežen, ker je koža na tem delu precej trda, ni pa potrebno, da prst ravno prebodeš … Blazinico stisni, da priteče kapljica krvi, prisloni merilnik in počakaj na rezultat.
Vrednosti nad 3,8 mmol/l (70 mg/dl) so v mejah referenčnih vrednosti (če meriš dve uri od zadnjega obroka). Ampak za vsak slučaj še nekajkrat preveri, ker nivo krvnega sladkorja čez dan niha, da se koncentracija slučajno ne spusti pod to vrednost. Lahko pa je višja, tja do 6,7 mmol/l (120 mg/dl).