Merjenje nivoja glukoze v krvi

Zelo priporočljivo je, da se vsi lastniki dihurjev, ki se zdravijo zaradi inzulinoma, naučijo uporabe merilca glukoze in samostojnega merjenja koncentracije glukoze v krvi. Na ta način lahko merjenje krvnega sladkorja opravijo večkrat dnevno – kar je pomembno v začetni fazi bolezni, ko iščemo ustrezen odmerek zdravil, in v primerih, ko žival ljub terapiji kaže znake hipoglikeije. Inzulinom je namreč progresivna bolezen in odmerek zdravil je tekom zdravljenja potrebno prilagajati potrebam živali.

Potrebuješ:
– umerjen merilnik glukoze (sama uporabljam Accu-Check Nano, umerjen na verificiranem aparatu),
– ustrezne merilne trakce,
– injekcijsko iglo (priloženo pero z lancetami na dihurski debeli koži ne deluje najbolje),
– lososovo pasto ali olje za umiritev dihurja.
– dihurja.

Krvni sladkor merimo v kapljici krvi iz balzinice ali s konice repa.

Postopek: Dihurja si položiš v naročje, mu na trebuh namažeš malo paste in med tem, ko jo liže, zmasiraš eno od prstnih blazinic na zadnji taci, da pospešiš krvavitev. Če kri jemlješ iz repa, konico repa obrij, ves ostali postopek je enak.

Pripraviš merilnik, vanj vtakneš trakec za merjenje (na zalogi imej še kakšnega – po cca. 1 minuti se merilnik izklopi in boš moral uporabiti nov trakec, če se “zaštrikaš”). Če je potrebno, dihurju na trebušček namažeš še malo paste.

Iglo zapičiš v blazinico – ne smeš biti prenežen, ker je koža na tem delu precej trda, ni pa potrebno, da prst ravno prebodeš … Blazinico stisni, da priteče kapljica krvi, prisloni merilnik in počakaj na rezultat.

Vrednosti nad 3,8 mmol/l (70 mg/dl) so v mejah referenčnih vrednosti (če meriš dve uri od zadnjega obroka). Ampak za vsak slučaj še nekajkrat preveri, ker nivo krvnega sladkorja čez dan niha, da se koncentracija slučajno ne spusti pod to vrednost. Lahko pa je višja, tja do 6,7 mmol/l (120 mg/dl).

Klikni za video prikaz

Prispevek o inzulinomu

Maja Čonč
Maja Čonč
Maja Čonč ima dolgoletne izkušnje z dihurji, v njeno življenje so prišli pred več kot dvajsetimi leti. Leta 2008 je ustanovila Društvo Zverinice, kateremu tudi predseduje. Zaključuje študij veterinarstva na Veterinarski fakulteti v Ljubljani. Redno se udeležuje strokovnih srečanj v Sloveniji in v tujini, na katerih tudi aktivno sodeluje kot avtorica in soavtorica strokovnih prispevkov, predvsem o boleznih in zdravstvenem varstvu belih dihurjev. Je mednarodno priznana sodnica za dihurje, vzrediteljica in članica mednarodnega združenja vzrediteljev dihurjev, Natural Ferret Breeders.

Popular

spot_img

Več prispevkov tega avtorja

Zverinski koledar za 2023 – samo po prednaročilu!

Predstavljamo Zverinski koledar za 2023! Na fotografijah nastopajo slovenski in nekaj tujih dihurski modelov - skupaj preko 50 različnih dihurjev. Format koledarja je pokončen A3 (29,7...

Bolha – v trajni oskrbi

Bolha (Buha, Bubi) je v našo oskrbo prišla pri starosti dobrih štirih let. V Slovenijo je bila posvojena prek kolegov iz hrvaškega društva Tvorum. Po...

Influenca (gripa) pri belih dihurjih

S hladnejšimi dnevi se začenja tudi sezona pohoda različnih virusov, ki povzročajo obolenja dihal. Med virusnimi okužbami, ki so v hladnejšem obdobju leta pogostejše,...

Potovanje z malimi živalmi

Za prehod meje znotraj EU - če s strani države članice (Velika Britanija, Irska, Malta, Švedska) ni določeno drugače - mora dihur imeti: - evropski potni list za hišne živali (modra knjižica) - veljavno cepljenje proti steklini (od dneva cepljenja ne sme miniti manj kot 21 dni in ne več kot leto dni) - žival mora biti označena z mikročipom.