Jedilnik je sestavljen za odrasle, zdrave dihurje, ki pojedo dva o broka dnevno. Mladiči, breje, doječe samice, dihurji z inzulinomom potrebujejo naj-manj štiri obroke dnevno (vsak obrok iz zgornjega jedilnika enostavno podvojite), lahko pa imajo hrano na voljo tudi ves čas.
POVZETO PO HOLISTIC FERRET FORUM
spletna stran: http://holisticferretforum.com
FB skupina: https://www.facebook.com/groups/hfffbspletni forum: http://holisticferret60.proboards.com

Za mlade dihurje, do osem mesecev in breje ter doječe samice, mora biti ta obrok obvezno »meso s kostmi«, saj so njihove potrebe po kalciju bistveno večje.
Zgornji jedilnik je zgolj primer, vrstni red obrokov lahko menjate. Svetujem pa, da obroku z organi ali srcem sledi obrok mesa s kostmi.
Količina hrane se prilagaja primerno letnemu času, aktivnosti, starosti in individualnim potrebam vsakega dihurja.
Osnovno vodilo za odrasle dihurje je, da dnevno pojedo približno 10 % skupne telesne mase. Če hrana ostaja, količino nekoliko zmanjšajte, če dihur poje vse, količino lahko nekoliko povečate.
Mladiči pojedo bistveno več kot odrasli dihurji. Hranimo jih kolikor pojedo. Začetna količina pa naj bo med 15 % telesne mase za mlade dihurje starejše od tri mesece in 20 % za mlajše.
Breje in doječe samice naj imajo hrano na voljo ves čas.
V TEDENSKEM JEDILNIKU MORAJO BITI ZASTOPANE NAJMANJ TRI RAZLIČNE VRSTE MESA!
Vsaj ena vrsta mesa mora biti rdeče meso.
Dihurji lahko jedo skoraj vse vrste mesa ali celega plena – piščanca, kuro, purana, prepelice, race, gosi, kunca, govedino, konja, divjačino*, svinjino*, ribe*, miši, podga-ne, hrčke, deguje, …
* Vse vrste divjačine in rib morajo biti pred hranjenjem vsaj tri tedne zamrznjene.
Mesa divjih prašičev in me-sojedih/vsejedih divjih živali NE uporabljajte za prehrano domačih živali.
Kaj je meso s kostmi? (7-9 obrokov / teden)
To so kosti, ki so pokrite z mesom.


Na levi sliki so na tak način razpolovljene piščančje peruti, ki so bile namenjene za obrok šest tednov starih mladičev.

V fazi, ko se dihur šele navaja na grizenje večjih kosov mesa, lahko namesto mesa s kostmi ponudite meso po katerem se posuje za noževo konico posušenih in zmletih jajčnih lupin ali kostna moka (količina je napisana na embalaži). Vendar je ta rešitev je zgolj začasna! Kosti namreč vsebujejo veliko več koristnih hranil (vitamne, beljakovine, maščobe, …) kot kostna moka, ki vsebuje le minerale ali jajčne lupine, ki vsebujejo zgolj kalcij.

Kaj je mišičnina? (2-4 obrokov / teden)
Vse vrste mesa brez kosti – to kar v prehrani ljudi pojmujemo pod “meso”.
Naj vsebuje tudi kožo (perutnina) in maščobo – ničesar se ne odstranjuje. Vsekakor to ne smejo biti samo lepi kosi mesa kot npr. fileji, pa tudi sam loj ne. Med mišičnino uvrščamo tudi perutninske mlinčke (želodčke) in pljuča.
Kaj je srce? (vsaj 1,5 obrokov / teden)
Srce je v resnici mišičnina, ki pa ima zelo visoko vsebnost aminokisline tavrin, ki je nujno potrebna v prehrani dihurjev (in mačk). V tedenskem meniju mora biti najmanj en obrok in pol, ki vsebuje srce – lahko pa namesto mesnega obroka dobi srce.

Kaj so organi? (vsaj 1,5 obrokov / teden – od tega polovica jeter, polovica drugih organov)

Kaj sodi med »organe«? Jetra, ledvica, priželjc, možgani, testisi, vranica, trebušna slinavka
Kaj NE sodi med »organe«? Srce, mlinčki (perutninski želodčki), pljuča, sapnik, jezik, vime, želodec